Hogyan mentsük meg az Amazonast?
“Ég az Amazonas” mit tehetünk?
“Ég az Amazonas” mit tehetünk?
2013-ban amikor azt a döntést hoztam, hogy felhagyok a környezetmérnöki kutatói munkával és a terápia felé fordulok hasonló belső indok motivált mint amiről Gus Speth ír:
Úgy gondoltam, hogy a legfontosabb környezeti problémák a biodiverzitás csökkenése, az ökoszisztéma összeomlása és az éghajlatváltozás. Azt gondoltam, hogy 30 évnyi kutatással tudományosan meg tudjuk oldani ezeket a problémákat. De tévedtem a legfontosabb környezeti probléma: az önzőség, a kapzsiság és az apátia .…és ahhoz hogy ezekkel foglalkozzunk mentális átalakulásra van szükségünk és mi tudósok, nem tudjuk ezt hogyan kell csinálni. -eddig az idézet…(Gus Speth környezetvédelmi jogokért felelős és a környezeti pusztítás elleni küzdelmekben számos alkalommal részt vett, oktató a Yale Egyetemen).
Minden bennünk dől el. Az a döntés, amit most meghozok attól függ, hogy majd az unokáim, milyen formában élhetnek itt a földön. Lehet még nem érzed a családodban környezetedben, hogy változtatni kell, azonban akkor késő, elkezdeni amikor már az éhínség vagy más katasztrófák elérnek otthonainkig. (Racionális végiggondolást kérek, nem riogatás gyanánt írom)
A fogyasztói társadalmunk sugallja (még mindig), hogy minél többet fogyasszunk és többet költsünk,…ámbár ezeknek a hatásoknak az ideje lejár abban a pillanatban, amikor megértjük, felnövünk ahhoz, hogy csak a valódi szükségleteinket elégítsük ki és megtaláljuk annak a módját, hogyan tegyük ezt környezettudatosan.
Érdemes hosszú távon gondolkodni, érdemes egészségesen és tudatosan, táplálkozni, érdemes az önfenntarthatóság fele haladni. Érdemes a gyerekeinknek az életünkön, életmódunkon, tetteinken keresztül, jó példát mutatni, olyan mintákat adni, amit használhatnak a jövőben. Legyünk szociálisan érzékenyek és találjuk meg a megoldásokat a saját köreinkben egy-egy problémára. Fejlesszük magunkat.
A valós szükségleteimet, a saját késztetéseimet, az okokat amiért nem az igazságom szerint élek, nem látom meg önismeret, önmunka nélkül. A minták felismerése sem lehetséges csak önmagamban. A minták (szokások) átírása is egy hosszadalmas folyamat, jó ha vannak olyan emberek a környezetünkben akik szintén változni, fejlődni, jobbá lenni szeretnének.
Ez amit tehetünk itthonról, az Amazonasért a földünkért.
Továbbá itt van néhány ötlet, hogy most konkrétan mit tehetünk az Amazonasért:
-a Rainforest Trust-ön keresztül lehet támogatást küldeni, hogy az adományból összegyűlt összegből földet vásárolhassanak az Amazonas területén és jó kezekbe kerüljön,
-a Rainforest Action Networkon keresztül is hasonlóan lehet támogatást küldeni a területek védelmére,
-az őslakosokat lehet támogatni az Amazon Watch-on keresztül,
-az Amazon Aid Foundation oktatással, környezetvédelmi szemléletformálással foglalkozik, nekik is lehet adományt küldeni,
-ültessünk fákat.
Üdvözlettel
Benő Éva